Galerie KIN jídelna
se od roku 2014 nachází v areálu továrny Koh-i-noor a.s. ve Vršovicích v Praze v prostoru stále fungující závodní jídelny.

Galerie se zaměřuje na prezentaci uměleckého díla, které bude vystaveno po dobu dvou měsíců na vymezené ploše stěny 231,5 x 134,5 cm nad výdejním oknem jídelny, kde původně visel obraz
Pohled na tovární budovy od malíře Karla Lišky, který byl ukraden v roce 2010.

Umělecké dílo v prostoru Galerie KIN jídelna je přístupné veřejnosti v době vernisáže, poté již jen pro strávníky jídelny.

Galerie oslovuje mladé umělce, absolventy vysokých uměleckých škol a umělce střední generace.

Výstavní projekty Galerie KIN jídelna utváří od r. 2015 Marie Vránovákontakt:

atelierkin@gmail.com

úterý 24. února 2015

4. 3. 2015 - 3. 5. 2015

Autor
Petr Gruber


Název
Liškův les

Vernisáž
4. 3. 2015 od 18.00 do 20.00Název výstavy vzešel z jistého myšlenkového pozadí, které je smyslem fungování galerie a souvisí s príbehem ukradeného obrazu malíře Karla Lišky. Na tomto obraze byla zachycena budova Koh-i-nooru z nedalekého kopce Bohdalec. Přistoupil jsem k této skutecnosti velmi jednoduše a sice, že jsem se pokusil dostat na místo, odkud Liška obraz maloval. Můj zájem však nebyl rekonstruktivní, tedy nehledal jsem fyzické místo, ale spíš jsem se nechal inspirovat novými podněty, které les na Bohdalci nabídne a vytvořit novou skutečnost, kterou jsem se snažil přijímat. Ani původní podoba Liškova obrazu není zdokumentována a je jen spekulativní. Nešlo mi ani o směr pohledu z místa, odkud jeho malba vznikla.

Pracuji dlouhodobe s přírodou, jakýmsi přírodním duchem a výběr tohoto tématu nebyl náhodný. Snažil jsem se motivy nasbírat cestou na místo a vytvořit pár skic. Les jsem zkoumal za ruzných světelných podmínek a snažil se dotknout vnitřního pocitu z místa. Tento dojem utvářel i vítr ohýbající větve stromu a šelestění listí, stupně naoranžovelých odstínu barev nebo teplé únorové polední svetlo za zády. Pro výsledný obraz jsem zvolil velkoformátový akvarel, který by měl též být experimentem pro mne jak zvoleným formátem tak systémem přípravy obrazu.

Rám, který na místě ukradeného obrazu zůstal mi posloužil jako doplněk uchopení výsledné instalace. Bílé místo rámu v šedé stěně se tohoto skutku má dotknout a zároveň vytvořit nový rám pro vzniklý obraz.
                                                                                                                                                                
Žádné komentáře:

Okomentovat